French Open order of play: Johanna Konta, Rafael Nadal, Roger Federer to star on day 10

French Open
Rafael Nadal

We have hit the business end at Roland Garros and here is your day 10 French Open order of play, including Sloane Stephens against Johanna Konta and Stan Wawrinka versus Roger Federer.

Court Philippe-Chatrier – 15:00 BST start

Women’s Singles Quarterfinals
S.STEPHENS [7] vs J.KONTA [26]

Men’s Singles Quarterfinals
K.NISHIKORI [7] vs R.NADAL [2]

Court Suzanne-Lenglen – 15:00 BST start
Men’s Singles Quarterfinals
S.WAWRINKA [24] vs R.FEDERER [3]

Women’s Singles Quarterfinals
M.VONDROUSOVA vs P.MARTIC [31]

Court Simonne-Mathieu – 10:00 BST start
Men’s Legends Over 45 First Round
M.PERNFORS & M.WILANDER vs A.BOETSCH & C.PIOLINE

Not before 11:30 BST
Women’s Doubles Quarterfinals
S.STOSUR & S.ZHANG [5] vs T.BABOS & K.MLADENOVIC [2]

Women’s Doubles Quarterfinals
K.FLIPKENS & J.LARSSON [15] vs N.MELICHAR & K.PESCHKE [7]

Men’s Doubles Quarterfinals
J.CHARDY & F.MARTIN vs R.RAM & J.SALISBURY [11]

Court 1 – 10:00 BST start
Men’s Legends Under 45 First Round
J.BLAKE & M.PHILIPPOUSSIS vs A.CLEMENT & N.ESCUDE

Not before 11:30 BST start
Women’s Doubles Quarterfinals
G.DABROWSKI & Y.XU [4] vs Y.DUAN & S.ZHENG

Men’s Doubles Quarterfinals
D.LAJOVIC & J.TIPSAREVIC vs K.KRAWIETZ & A.MIES

Mixed Doubles Quarterfinals
S.ZHANG & J.PEERS [5] vs G.DABROWSKI & M.PAVIC [2]

Mixed Doubles Quarterfinals
A.HESSE & B.BONZI vs L.CHAN & I.DODIG

Court 14 – 10:00 BST start
Girls’ Singles Second Round
Q.ZHENG vs [5] L.BENCHEIKH

Girls’ Singles Second Round
A.POULOS vs D.PARRY [2]

Girls’ Doubles First Round
L.KOSTENKO & G.MORLET vs J.FAYARD & L.NGUYEN TAN [W]

Girls’ Doubles First Round
N.KAWAGUCHI & D.PARRY [1] vs V.PETRENKO & M.TIMOFEEVA [A]

Court 7 – 10:00 BST start
Girls’ Singles Second Round
O.SELEKHMETEVA vs K.BARTONE [9]

Boys’ Singles Second Round
H.MAYOT vs P.LLAMAS RUIZ

Boys’ Doubles First Round
K.CHAHOUD & Y.RIHANE vs K.JACQUET & L.MARMOUSEZ [W]

Boys’ Doubles First Round
A.ANDREEV & L.WESTSTRATE vs M.PUCINELLI DE ALMEIDA & TA.TIRANTE [5]

Court 6 – 10:00 BST start
Boys’ Singles Second Round
M.DAMM [10] vs A.KACHMAZOV

Girls’ Singles Second Round
A.MINTEGI DEL OLMO vs A.NOEL [4]

Boys’ Doubles First Round
S.FOMIN & G.ONCLIN [8] vs A.KACHMAZOV & A.ZGIROVSKY

Boys’ Doubles First Round
L.DRAXL & G.NANDA [7] vs M.DAMM & TA.KODAT

Court 8 – 10:00 BST start
Girls’ Singles Second Round
L.NGUYEN TAN vs S.PARK [15]

Girls’ Doubles First Round
S.NAHIMANA & HYC.WONG vs C.CHAVATIPON & C.OWENSBY

Girls’ Doubles First Round
A.NAGY & S.PARK [7] vs M.CUSTIC & H.PELLICANO

Girls’ Doubles First Round
M.COLLARD & LA.FERNANDEZ [8] vs Z.BAI & A.POULOS

Court 9 – 10:00 BST start
Girls’ Singles Second Round
LA.FERNANDEZ [1] vs M.CUSTIC

Boys’ Singles Second Round
A.CAZAUX vs M.ARNALDI

Boys’ Doubles First Round
I.BELOBORODKO & G.STROM vs B.ANSELMO & L. POURROY [W]

Boys’ Doubles Second Round
A.CAZAUX & H.MAYOT vs E.SPIZZIRRI & T.ZINK

Court 10 – 10:00 BST start
Boys’ Singles Second Round
M.PUCINELLI DE ALMEIDA vs J.FOREJTEK [2]

Boys’ Singles Second Round
B.YUNCHAOKETE [8] vs S.MOCHIZUKI

Boys’ Doubles First Round
F.COBOLLI & DS.STRICKER vs R.HIJIKATA & FC.JIANU [3]

Girls’ Doubles Second Round
C.MARTINEZ CIREZ & A.SAMUDIO vs HT.BLACK & L.MA [5]

Court 11 – 10:00
Girls’ Singles Second Round
T.PACHKALEVA vs HT.BLACK [6]

Girls’ Singles Second Round
E.AVANESYAN vs R.CISOVSKA

Boys’ Doubles First Round
J.FOREJTEK & D.SVRCINA vs M.ALVES & W.GRANT

Girls’ Doubles First Round
E.AVANESYAN & D.SHNAIDER vs J.BELGRAVER & M.HALEMAI [W]

Girls’ Doubles Second Round
R.CISOVSKA & S.KIMCHI vs T.PACHKALEVA & Q.ZHENG

Court 12 – 10:00
Boys’ Singles Second Round
RA.BURRUCHAGA vs F.COBOLLI

Girls’ Singles Second Round
D.SHNAIDER vs J.GARLAND [10]

Girls’ Doubles First Round
E.JACQUEMOT & M.LEONARD [W] vs C.BECK & E.NAVARRO

Girls’ Doubles First Round
A.DROGUET & S.JANICIJEVIC vs K.BARTONE & O.SELEKHMETEVA [6]

Court 13 – 10:00 BST start
Boys’ Singles Second Round
C.GIMENO VALERO & TA.TIRANTE [5]

Boys’ Singles Second Round
JB.TORRES vs HVN.RUNE [7]

Boys’ Doubles First Round
M.BREYSACH & T.LEGOUT [W] vs C.KINGSLEY & E.NAVA [2]

Boys’ Doubles Second Round
Z.KHAN & B.YUNCHAOKETE [4] vs S.MOCHIZUKI & HVN.RUNE

Follow us on Twitter @T365Official and like our Facebook page.


More from Tennis365:

Latest