French Open order of play: Simona Halep, Novak Djokovic, Dominic Thiem on after washout

French Open
Roland Garros dirt PA

Here is your revised French Open order of play for Thursday, featuring Novak Djokovic against Alexander Zverev and Simona Halep vs Amanda Anisimova.

Court Philippe-Chatrier – 11:00 BST start
Women’s Singles Quarterfinals
S.HALEP [3] vs A.ANISIMOVA

Not before 13:30 BST
Men’s Singles Quarterfinals
N.DJOKOVIC [1] vs A.ZVEREV [5]

Men’s Doubles Semifinals
J.CHARDY & F.MARTIN vs JS.CABAL & R.FARAH [3]

Court Suzanne-Lenglen – 11:00 BST start
Women’s Singles Quarterfinals
M.KEYS [14] vs A.BARTY [8]

Not before 13:30 BST
Men’s Singles Quarterfinals
D.THIEM [4] vs K.KHACHANOV [10]

Men’s Doubles Semifinals
K.KRAWIETZ & A.MIES vs G.PELLA & D.SCHWARTZMAN

Court Simonne-Mathieu – 10:00 BST start
Men’s Legends Under 45 First Round
S.GROSJEAN & M.LLODRA vs Y.KAFELNIKOV & M.SAFIN

Not before 12:00 BST
Mixed Doubles Semifinals
N.MELICHAR & B.SOARES [1] vs L.CHAN & I.DODIG

Women’s Doubles Quarterfinals
E.MERTENS & A.SABALENKA [6] vs L.KICHENOK & J.OSTAPENKO

Women’s Legends First Round
C.MARTINEZ & S.TESTUD vs M.BARTOLI & I.MAJOLI

Men’s Legends Over 45 First Round
To finish
M.BAHRAMI & F.SANTORO vs S.BRUGUERA & G.IVANISEVIC

Men’s Legends Under 45 First Round
Y.KAFELNIKOV & M.SAFIN vs T.HAAS & PH.MATHIEU

Court 1 – 10:00 BST start
Men’s Legends Over 45 First Round
M.CHANG & J.MCENROE vs A.BOETSCH & C.PIOLINE

Not before 12:00 BST
Mixed Doubles Semifinals
N.KICHENOK & AUH.QURESHI vs G.DABROWSKI & M.PAVIC [2]

Men’s Legends Under 45 First Round
J.BLAKE & M.PHILIPPOUSSIS vs JC.FERRERO & A.MEDVEDEV

Women’s Legends First Round
To finish
D.HANTUCHOVA & N.TAUZIAT vs M.NAVRATILOVA & D.SAFINA

Women’s Legends First Round
L.DAVENPORT & A.SANCHEZ vs M.NAVRATILOVA & D.SAFINA

Women’s Legends First Round
N.DECHY & A.MAURESMO vs M.BARTOLI & I.MAJOLI

Court 14 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
E.JACQUEMOT vs T.PACHKALEVA

Boys’ Singles Third Round
L.MUSETTI [1] vs P.MAKK

Girls’ Singles Quarterfinals
Winner of LA.FERNANDEZ vs S.PARK vs Winner of E.JACQUEMOT vs T.PACHKALEVA

Boys’ Singles Quarterfinals
Winner of L.MUSETTI vs P.MAKK vs Winner of M.DAMM vs TA.TIRANTE

Girls’ Doubles Second Round
A.NAGY & S.PARK [7] vs E.AVANESYAN & D.SHNAIDER

Court 7 – 10:00 BST start
Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
A.HEWETT vs S.HOUDET

Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
C.FAMIN [W] vs M.BUIS

Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
S.KUNIEDA [1] vs N.PEIFER [W]

Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
D.DE GROOT [1] vs K.MONTJANE

Court 6 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
Q.ZHENG [5] vs J.GARLAND [10]

Boys’ Singles Third Round
To finish
M.DAMM [10] vs TA.TIRANTE [5]

Girls’ Singles Quarterfinals
Winner of E.NAVARRO vs K.BARTONE vs Winner of D.SNIGUR vs A.POULOS

Court 5 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
D.SNIGUR vs A.POULOS

Boys’ Singles Third Round
K.SAITOH vs T.BAADI

Court 8 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
LA.FERNANDEZ [1] vs S.PARK [15]

Boys’ Singles Third Round
To finish
A.CAZAUX vs HVN.RUNE [7]

Court 9 – 10:00
Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
G.CAPOCCI vs Y.KAMIJI [2]

Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
S.OLSSON vs G.FERNANDEZ [2]

Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
A.VAN KOOT vs S.ELLERBROCK

Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
G.REID vs J.GERARD

Court 10 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
CW.HENNEMANN vs A.MINTEGI DEL OLMO

Girls’ Singles Third Round
To finish
E.NAVARRO [8] vs K.BARTONE [9]

Girls’ Singles Quarterfinals
Winner of Q.ZHENG vs J.GARLAND vs Winner of CW.HENNEMANN vs A.MINTEGI DEL OLMO

Court 11 – 09:30 BST start
Boys’ Singles Third Round
F.COBOLLI vs J.FOREJTEK [2]

Boys’ Singles Third Round
To finish
S.MOCHIZUKIvs P.LLAMAS RUIZ

Boys’ Doubles Second Round
S.FOMIN & G.ONCLIN [8] vs M.ALVES & W.GRANT

Boys’ Singles Quarterfinals
Winner of S.MOCHIZUKI vs P.LLAMAS RUIZ vs Winner of F.COBOLLI vs J.FOREJTEK

Girls’ Doubles Second Round
N.KAWAGUCHI & D.PARRY [1] vs M.DELAI & A.MINTEGI DEL OLMO

Court 12 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
MC.OSORIO SERRANO [3] vs R.CISOVSKA

Boys’ Singles Third Round
To finish
B.NAKASHIMA [3] vs FC.JIANU [15]

Boys’ Doubles Second Round
B.ANSELMO & L. POURROY vs A.PAULSON & E.VANSHELBOIM

Boys’ Singles Quarterfinals
Winner of B.NAKASHIMA vs FC.JIANU vs Winner of A.CAZAUX vs HVN.RUNE

Girls’ Doubles Second Round
S.NAHIMANA & HYC.WONG vs J.GARLAND & MC.OSORIO SERRANO [2]

Court 13 – 09:30 BST start
Girls’ Singles Third Round
A.CHARAEVA [11] vs N.KAWAGUCHI [7]

Boys’ Singles Third Round
To finish
TA.KODAT vs A.ANDREEV [4]

Girls’ Singles Quarterfinals
Winner of MC.OSORIO SERRANO vs R.CISOVSKA vs Winner of A.CHARAEVA vs N.KAWAGUCHI

Boys’ Singles Quarterfinals
Winner of K.SAITOH vs T.BAADI vs Winner of TA.KODAT vs A.ANDREEV

Girls’ Doubles Second Round
A.CHARAEVA & A.TIKHONOVA [4] vs L.KOSTENKO & G.MORLET

Court TBA – 13:00 BST start
Boys’ Doubles Second Round
P.LLAMAS RUIZ & JB.TORRES vs C.KINGSLEY & E.NAVA [2]

Boys’ Doubles Second Round
K.CHAHOUD & Y.RIHANE vs F.COBOLLI & DS.STRICKER

Boys’ Doubles Second Round
D.BLANCH & C.LERBY vs M.PUCINELLI DE ALMEIDA & TA.TIRANTE [5]

Boys’ Doubles Second Round
M.DAMM & TA.KODAT vs M.ARNALDI & F.PASSARO

Girls’ Doubles Second Round
S.BROADUS & A.FORBES vs K.BARTONE & O.SELEKHMETEVA [6]

Girls’ Doubles Second Round
M.COLLARD & LA.FERNANDEZ [8] vs C.BECK & E.NAVARRO

Follow us on Twitter @T365Official and like our Facebook page.


More from Tennis365:

Latest