Wimbledon 2021 order of play: Novak Djokovic, Andy Murray, Stefanos Tsitsipas, Iga Swiatek star on day one

Wimbledon
Wimbledon Order of Play board

Day one at the 2021 Championships will be action packed defending men’s champion Novak Djokovic, Andy Murray, Stefanos Tsitsipas, Petra Kivtova and Iga Swiatek all in action.

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:30 START

Novak Djokovic (SRB) [1] vs Jack Draper (GBR)
Sloane Stephens (USA)vs Petra Kvitova (CZE) [10]
Andy Murray (GBR) vs Nikoloz Basilashvili (GEO) [24]

No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START

Monica Niculescu (ROU) vs Aryna Sabalenka (BLR) [2]
Stefanos Tsitsipas (GRE) [3] vs Frances Tiafoe (USA)
Iga Swiatek (POL) [7] vs Su-Wei Hsieh (TPE)

No.2 COURT – SHOW COURT – 11:00 START

Fiona Ferro (FRA) vs Garbine Muguruza (ESP) [11]
Federico Delbonis (ARG) vs Andrey Rublev (RUS) [5]
Daniel Evans (GBR) [22] vs Feliciano Lopez (ESP)
Mihaela Buzarnescu (ROU) 107 vs Venus Williams (USA)

No.3 COURT – SHOW COURT – 11:00 START

Katie Swan (GBR) vs Madison Keys (USA) [23]
Xinyu Wang (CHN) vs Sofia Kenin (USA) [4]
Marco Cecchinato (ITA) 19 vs Liam Broady (GBR)
Denis Shapovalov (CAN) [10] vs Philipp Kohlschreiber (GER)

COURT 12 – SHOW COURT – 11:00 START

John Millman (AUS) vs Roberto Bautista Agut (ESP) [8]
Christopher O’Connell (AUS) vs Gael Monfils (FRA) [13]
Karolina Pliskova (CZE) [8] vs Tamara Zidansek (SLO)
Maria Sakkari (GRE) [15] vs Arantxa Rus (NED)

COURT 18 – SHOW COURT – 11:00 START

Marton Fucsovics (HUN) vs Jannik Sinner (ITA) [19]
Kristie Ahn (USA) vs Heather Watson (GBR)
Fabio Fognini (ITA) [26] vs Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Elise Mertens (BEL) [13] vs Harriet Dart (GBR)

COURT 4 – 11:00 START

Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs Kevin Anderson (RSA)
Varvara Gracheva (RUS) vs Petra Martic (CRO) [26]
Jessica Pegula (USA) [22] vs Caroline Garcia (FRA)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs Pablo Andujar (ESP)

COURT 5 – 11:00 START

Jodie Burrage (GBR) vs Lauren Davis (USA)
Mackenzie McDonald (USA) vs Karen Khachanov (RUS) [25]
Dusan Lajovic (SRB) vs Gilles Simon (FRA)

COURT 6 – 11:00 START

Polona Hercog (SLO) vs Danielle Collins (USA)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs Vasek Pospisil (CAN)
Soonwoo Kwon (KOR) vs Daniel Masur (GER)

COURT 7 – 11:00 START

Denis Kudla (USA) vs Alejandro Davidovich Fokina (ESP) [30]
Marie Bouzkova (CZE) vs Vera Zvonareva (RUS)
Ann Li (USA) vs Nadia Podoroska (ARG)

NOT BEFORE 17:00
Ons Jabeur (TUN) [21] vs Rebecca Peterson (SWE)

COURT 8 – 11:00 START

Ekaterina Alexandrova (RUS) [32] vs Laura Siegemund (GER)
Oscar Otte (GER) vs Arthur Rinderknech (FRA)
Pablo Cuevas (URU) vs Laslo Djere (SRB)

COURT 9 – 11:00 START

Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs Anna Kalinskaya (RUS)
Pedro Martinez (ESP) vs Stefano Travaglia (ITA)
Donna Vekic (CRO) vs Anastasia Potapova (RUS)

COURT 10 – 11:00 START

Andreas Seppi (ITA) vs Joao Sousa (POR)
Lloyd Harris (RSA) vs Ricardas Berankis (LTU)
Liudmila Samsonova (RUS) vs Kaia Kanepi (EST)

COURT 11 – 11:00 START

Facundo Bagnis (ARG) vs Miomir Kecmanovic (SRB)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs Katie Volynets (USA)
Tereza Martincova (CZE) vs Alison Riske (USA) [28]
Zhizhen Zhang (CHN) vs Antoine Hoang (FRA)

COURT 14 – 11:00 START

Svetlana Kuznetsova (RUS) vs Lesley Pattinama Kerkhove (NED)
Reilly Opelka (USA) [27] vs Dominik Koepfer (GER)
Kristina Mladenovic (FRA) vs Elena Rybakina (KAZ) [18]

NOT BEFORE 17:00
Sebastian Korda (USA) vs Alex De Minaur (AUS) [15]

COURT 15 – 11:00 START

Veronika Kudermetova (RUS) [29] vs Viktorija Golubic (SUI)
Misaki Doi (JPN) vs Claire Liu (USA)
Marc Polmans (AUS) vs Yen-Hsun Lu (TPE)
Shelby Rogers (USA) vs Samantha Stosur (AUS)

COURT 16 – 11:00 START

Jiri Vesely (CZE) vs Yannick Hanfmann (GER)
Madison Brengle (USA) vs Christina McHale (USA)
Cristian Garin (CHI) [17] vs Bernabe Zapata Miralles (ESP)

COURT 17 – 11:00 START

Danielle Lao (USA) vs Katie Boulter (GBR)
Egor Gerasimov (BLR) vs Jay Clarke (GBR)
Diego Schwartzman (ARG) [9] vs Benoit Paire (FRA)
Lin Zhu (CHN) vs Mona Barthel (GER)

Follow us on Twitter @T365Official and like our Facebook page.

Latest