Wimbledon order of play: Rafael Nadal, Roger Federer, and Serena Williams headline day two

Wimbledon
Wimbledon 2019 ball

It’s going to be an action-packed star-studded day two at Wimbledon, with Roger Federer, Rafael Nadal, Serena Williams, and Ashleigh Barty headlining.

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START

Tatjana Maria (GER) vs Angelique Kerber (GER) [5]
Lloyd Harris (RSA) vs Roger Federer (SUI) [2]
Serena Williams (USA) [11] vs Giulia Gatto-Monticone (ITA)

No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START

Ashleigh Barty (AUS) [1] vs Saisai Zheng (CHN)
Ana Bogdan (ROU) vs Johanna Konta (GBR) [19]
Yuichi Sugita (JPN) vs Rafael Nadal (ESP) [3]

No.2 COURT – SHOW COURT – 11:00 START

Sloane Stephens (USA) [9] vs Timea Bacsinszky (SUI)
Dominic Thiem (AUT) [5] vs Sam Querrey (USA)
Maria Sharapova (RUS) vs Pauline Parmentier (FRA)
Casper Ruud (NOR) vs John Isner (USA) [9]

No.3 COURT – SHOW COURT – 11:00 START

Nick Kyrgios (AUS) vs Jordan Thompson (AUS)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs Garbine Muguruza (ESP) [26]
Ons Jabeur (TUN) vs Petra Kvitova (CZE) [6]
Marin Cilic (CRO) [13] vs Adrian Mannarino (FRA)

COURT 12 – SHOW COURT – 11:00 START

Kei Nishikori (JPN) [8] vs Thiago Monteiro (BRA)
Laura Siegemund (GER) vs Katie Swan (GBR)
Bernard Tomic (AUS) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
Kiki Bertens (NED) [4] vs Mandy Minella (LUX)

COURT 18 – SHOW COURT – 11:00 START

Federico Delbonis (ARG) vs Daniel Evans (GBR)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs Belinda Bencic (SUI) [13]
Carla Suarez Navarro (ESP) [30] vs Samantha Stosur (AUS)
Frances Tiafoe (USA) vs Fabio Fognini (ITA) [12]

COURT 4 – 11:00 START

Ekaterina Alexandrova (RUS) vs Katerina Siniakova (CZE)
Gilles Simon (FRA) [20] vs Salvatore Caruso (ITA)
Jan-Lennard Struff (GER) [33] vs Radu Albot (MDA)

COURT 5 – 11:00 START

Barbora Strycova (CZE) vs Lesia Tsurenko (UKR) [32]
Kateryna Kozlova (UKR) vs Lauren Davis (USA)
Dominik Koepfer (GER) vs Filip Krajinovic (SRB)
Pablo Andujar (ESP) vs Mikhail Kukushkin (KAZ)

COURT 6 – 11:00 START

Svetlana Kuznetsova (RUS) vs Alison Van Uytvanck (BEL)
Magda Linette (POL) vs Anna Kalinskaya (RUS)
Yasutaka Uchiyama (JPN) vs Tennys Sandgren (USA)
Guido Andreozzi (ARG) vs Laslo Djere (SRB) [31]

COURT 7 – 11:00 START

Steve Johnson (USA) vs Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Yafan Wang (CHN) vs Tereza Martincova (CZE)
Lesley Kerkhove (NED) vs Ivana Jorovic (SRB)
Hugo Dellien (BOL) vs John Millman (AUS)

COURT 8 – 11:00 START

Elise Mertens (BEL) [21] vs Fiona Ferro (FRA)
Brayden Schnur (CAN) vs Marcos Baghdatis (CYP)
Jay Clarke (GBR) vs Noah Rubin (USA)
Arina Rodionova (AUS) vs Taylor Townsend (USA)

COURT 9 – 11:00 START

Stefanie Voegele (SUI) vs Kaia Kanepi (EST)
Cristian Garin (CHI) vs Andrey Rublev (RUS)
Kaja Juvan (SLO) vs Kristyna Pliskova (CZE)
Marton Fucsovics (HUN) vs Dennis Novak (AUT)

COURT 10 – 11:00 START

Vera Lapko (BLR) vs Qiang Wang (CHN) [15]
Matteo Berrettini (ITA) [17] vs Aljaz Bedene (SLO)
Paula Badosa (ESP) vs Varvara Flink (RUS)
Alexander Bublik (KAZ) vs Gregoire Barrere (FRA)

COURT 14 – 11:00 START

Harriet Dart (GBR) vs Christina McHale (USA)
Tamara Zidansek (SLO) vs Eugenie Bouchard (CAN)
Denis Shapovalov (CAN) [29] vs Ricardas Berankis (LTU)
Lucas Pouille (FRA) [27] vs Richard Gasquet (FRA)

COURT 15 – 11:00 START

Marco Cecchinato (ITA) vs Alex De Minaur (AUS) [25]
Vitalia Diatchenko (RUS) vs Kristina Mladenovic (FRA)
Matthew Ebden (AUS) vs Diego Schwartzman (ARG) [24]
Donna Vekic (CRO) [22] vs Alison Riske (USA)

COURT 16 – 11:00 START

Andrea Petkovic (GER) vs Monica Niculescu (ROU)
Denis Istomin (UZB) vs Cameron Norrie (GBR)
Taylor Fritz (USA) vs Tomas Berdych (CZE)

COURT 17 – 11:00 START

James Ward (GBR) vs Nikoloz Basilashvili (GEO) [18]
Amanda Anisimova (USA) [25] vs Sorana Cirstea (ROU)
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs Julia Goerges (GER) [18]
Joao Sousa (POR) vs Paul Jubb (GBR)

Follow us on Twitter @T365Official and like our Facebook page.


More from Tennis365:

Latest