Wimbledon order of play: Simona Halep, Kyle Edmund and Novak Djokovic to headline Tuesday’s action

Wimbledon

What can we look forward to on Day two of Wimbledon? The order of play reveals all.

Centre Court (13:00 BST start)
Garbine Muguruza v Naomi Broady
Dudi Sela v Rafael Nadal
Simona Halep v Kurumi Nara

Court 1 (13:00 BST start)
Kyle Edmund v Alex Bolt
Aliaksandra Sasnovich v Petra Kvitova
Tennys Sandgren v Novak Djokovic

Court 2 (11:30 BST start)
Johanna Konta v Natalia Vikhlyantseva
James Duckworth v Alexander Zverev
Dominic Thiem v Marcos Baghdatis
Vitalia Diatchenko v Maria Sharapova

Court 3 (11:30 BST start)
Juan Martin Del Potro v Peter Gojowczyk
Angelique Kerber v Vera Zvonareva
Matthew Ebden v David Goffin
Belinda Bencic v Caroline Garcia

Court 4 (11:30 BST start)
Ana Bogdan v Lara Arruabarrena
Alison Van Uytvanck v Polona Hercog
Vasek Pospisil v Mikhail Kukushkin
Benoit Paire v Jason Jung

Court 5 (11:30 BST start)
Alize Cornet v Dominika Cibulkova
Marius Copil v Robin Haase
Julien Benneteau v Marton Fucsovics
Marketa Vondrousova v Sachia Vickery

Court 6 (11:30 BST start)
Damir Dzumhur v Maximilian Marterer
Jennifer Brady v Kateryna Kozlova
Pierre-Hugues Herbert v Mischa Zverev
Magda Linette v Yulia Putintseva

Court 7 (11:30 BST start)
Feliciano Lopez v Federico Delbonis
Lorenzo Sonego v Taylor Fritz
Pauline Parmentier v Taylor Townsend
Alison Riske v Mariana Duque-Marino

Court 8 (11:30 BST start)
Daria Gavrilova v Zarina Diyas
Diego Schwartzman v Mirza Basic
David Ferrer v Karen Khachanov
Sara Sorribes Tormo v Kaia Kanepi

Court 9 (11:30 BST start)
Jiri Vesely v Florian Mayer
Albert Ramos-Vinolas v Stephane Robert
Sofia Kenin v Maria Sakkari
Carla Suarez Navarro v Carina Witthoeft

Court 11 (11:30 BST start)
Ana Konjuh v Claire Liu
Frances Tiafoe v Fernando Verdasco
Gilles Simon v Nikoloz Basilashvili

Court 12 (11:30 BST start)
Ashleigh Barty v Stefanie Voegele
Nick Kyrgios v Denis Istomin
Jack Sock v Matteo Berrettini
Heather Watson v Kirsten Flipkens

Court 14 (11:30 BST start)
Christian Harrison v Kei Nishikori
Gabriella Taylor v Eugenie Bouchard
Katie Boulter v Veronica Cepede Royg

Court 15 (11:30 BST start)
Su-Wei Hsieh v Anastasia Pavlyuchenkova
Pablo Cuevas v Simone Bolelli
Guido Andreozzi v Horacio Zeballos

Court 16 (11:30 BST start)
Shuai Peng v Samantha Stosur
Yuichi Sugita v Bradley Klahn
Saisai Zheng v Qiang Wang

Court 17 (11:30 BST start)
Bernard Tomic v Hubert Hurkacz
Denisa Allertova v Anett Kontaveit
Marco Cecchinato v Alex De Minaur

Not before 18:00
Danielle Collins v Elise Mertens

Court 18 (11:30 BST start)
Ernests Gulbis v Jay Clarke
Taro Daniel v Fabio Fognini
Monica Niculescu v Naomi Osaka
Jana Fett v Daria Kasatkina

Matches to be arranged (not befeore 17:00)
Jeremy Chardy v Denis Shapovalov
Jelena Ostapenko v Katy Dunne

Latest