US Open order of play: Day five features Roger Federer, Serena Williams and Novak Djokovic

US Open
Roger Federer

Defending champion Novak Djokovic, six-time winner Serena Williams, five-time champion Roger Federer and current French Open winner Ashleigh Barty all feature on the US Open order of play for day five.

Arthur Ashe Stadium – 12:00 (19:00 BST)
Men’s Singles – Round 3
R. Federer (SUI) [3] vs. D. Evans (GBR)

Not before 13:30 (18:30 BST)
Women’s Singles – Round 3
S. Williams (USA) [8] vs. K. Muchova (CZE)

Arthur Ashe Stadium – 19:00 (0:00 BST)
Women’s Singles – Round 3
S. Kenin (USA) [20] vs. M. Keys (USA) [10]

Men’s Singles – Round 3
N. Djokovic (SRB) [1] vs. D. Kudla (USA)

Louis Armstrong Stadium – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Singles – Round 3
O. Jabeur (TUN) vs. Ka. Pliskova (CZE) [3]

Women’s Singles – Round 3
M. Sakkari (GRE) [30] vs. A. Barty (AUS) [2]

Not before 2:30 (19:30 BST)
Men’s Singles – Round 3
S. Wawrinka (SUI) [23] vs. P. Lorenzi (ITA)

Louis Armstrong Stadium – 19:00 (0:00 BST)
Women’s Singles – Round 3
E. Svitolina (UKR) [5] vs. D. Yastremska (UKR) [32]

Men’s Singles – Round 3
F. Lopez (ESP) vs. D. Medvedev (RUS) [5]

Grandstand – 11:00 (16:00 BST)
Men’s Singles – Round 3
A. de Minaur (AUS) vs. K. Nishikori (JPN) [7]

Women’s Singles – Round 3
J. Konta (GBR) [16] vs. S. Zhang (CHN) [33]

Women’s Singles – Round 3
F. Ferro (FRA) vs. Q. Wang (CHN) [18]

Men’s Singles – Round 3
D. Koepfer (GER) vs. N. Basilashvili (GEO) [17]

Court 17 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
B. Mattek-Sands (USA) & C. Vandeweghe (USA) vs. M. Linette (POL) & I. Swiatek (POL)

Not before 12:30 (17:30 BST)
Men’s Singles – Round 3
P. Carreno Busta (ESP) vs. D. Goffin (BEL) [15]

Men’s Singles – Round 3
G. Dimitrov (BUL) vs. K. Majchrzak (POL)

Mixed Doubles – Round 1
K. Flipkens (BEL) & E. Roger-Vasselin (FRA) vs. C. Vandeweghe (USA) & M. Cressy (USA)

Court 5 – 11:00 (16:00 BST)
Men’s Doubles – Round 1
R. Berankis (LTU) & J.I. Londero (ARG) vs. M. Cressy (USA) & K. Smith (USA)

Men’s Doubles – Round 1
J.S. Cabal (COL) [1] & R. Farah (COL) [1] vs. P. Cuevas (URU) & S. Johnson (USA)

Not before 14:00 (19:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
C. Gauff (USA) & C. McNally (USA) vs. J. Goerges (GER) & K. Siniakova (CZE)

Men’s Doubles – Round 1
M. Daniell (NZL) & K. Skupski (GBR) vs. M. Copil (ROU) & N. Kyrgios (AUS)

Women’s Doubles – Round 1
A. Groenefeld (GER) [5] & D. Schuurs (NED) [5] vs. A. Cornet (FRA) & F. Ferro (FRA)

Court 10 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
A. Blinkova (RUS) & Y. Wang (CHN) vs. E. Mertens (BEL) [4] & A. Sabalenka (BLR) [4]

Not before 12:30 (19:30 BST)
Women’s Singles – Round 3
P. Martic (CRO) [22] vs. A. Sevastova (LAT) [12]

Men’s Doubles – Round 1
J. Chardy (FRA) & F. Martin (FRA) vs. J. Rojer (NED) [5] & H. Tecau (ROU) [5]

Women’s Doubles – Round 1
L. Kichenok (UKR) [14] & J. Ostapenko (LAT) [14] vs. K. Kozlova (UKR) & A. Potapova (RUS)

Mixed Doubles – Round 1
S. Halep (ROU) & H. Tecau (ROU) vs. G. Dabrowski (CAN) [2] & M. Pavic (CRO) [2]

Court 13 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
A. Friedsam (GER) & L. Siegemund (GER) vs. V. Kudermetova (RUS) [15] & G. Voskoboeva (KAZ) [15]

Women’s Doubles – Round 1
D. Jakupovic (SLO) & S. Santamaria (USA) vs. F. Di Lorenzo (USA) & A. Li (USA)

Mixed Doubles – Round 1
Y. Duan (CHN) & M. Demoliner (BRA) vs. L. Siegemund (GER) & A. Mies (GER)

Men’s Doubles – Round 1
M. Cecchinato (ITA) & A. Seppi (ITA) vs. P. Andujar (ESP) & F. Verdasco (ESP)

Women’s Doubles – Round 1
K. Muchova (CZE) & J. Teichmann (SUI) vs. C. Lister (SWE) & R. Voracova (CZE)

Court 4 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
M. Brengle (USA) & E. Shibahara (JPN) vs. E. Alexandrova (RUS) & O. Kalashnikova (GEO)

Women’s Doubles – Round 1
G. Dabrowski (CAN) [3] & Y. Xu (CHN) [3] vs. L. Marozava (BLR) & K. Srebotnik (SLO)

Not before 14:00 (19:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
T. Babos (HUN) [1] & K. Mladenovic (FRA) [1] vs. J. Moore (AUS) & G. Olmos (MEX)

Women’s Doubles – Round 1
O. Jabeur (TUN) & F. Stollar (HUN) vs. L. Hradecka (CZE) [10] & A. Klepac (SLO) [10]

Women’s Doubles – Round 1
D. Collins (USA) & E. Perez (AUS) vs. S. Stosur (AUS) [6] & S. Zhang (CHN) [6]

Court 6 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
S. Aoyama (JPN) & A. Krunic (SRB) vs. R. Peterson (SWE) & T. Zidansek (SLO)

Men’s Doubles – Round 1
M. Arevalo (ESA) & J.O’Mara (GBR) vs. B. Paire (FRA) & M. Zverev (GER)

Women’s Doubles – Round 1
R. Atawo (USA) [16] & A. Muhammad (USA) [16] vs. D. Kasatkina (RUS) & A. Kontaveit (EST)

Men’s Doubles – Round 1
A. Mannarino (FRA) & G. Simon (FRA) vs. R. Klaasen (RSA) [3] & M. Venus (NZL) [3]

Mixed Doubles – Round 1
D. Krawczyk (USA) & J. Salisbury (GBR) vs. H. Baptiste (USA) & J. Brooksby (USA)

Court 7 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
S. Peng (CHN) & A. Rosolska (POL) vs. D. Jurak (CRO) [13] & M.J. Martinez Sanchez (ESP) [13]

Women’s Doubles – Round 1
J. Brady (USA) & A. Riske (USA) vs. R. Olaru (ROU) & Z. Yang (CHN)

Men’s Doubles – Round 1
P. Herbert (FRA) [4] & N. Mahut (FRA) [4] vs. R. Bopanna (IND) & D. Shapovalov (CAN)

Women’s Doubles – Round 1
M. Gasparyan (RUS) & M. Niculescu (ROU) vs. V. Azarenka (BLR) [8] & A. Barty (AUS) [8]

Men’s Doubles – Round 1
D. Evans (GBR) & C. Norrie (GBR) vs. T. Puetz (GER) & J. Struff (GER)

Court 9 – 11:00 (16:00 BST)
Men’s Doubles – Round 1
N. Mektic (CRO) [9] & F. Skugor (CRO) [9] vs. J. Smith (AUS) & J. Thompson (AUS)

Not before 12:30 (17:30 BST)
Women’s Doubles – Round 1
B. Andreescu (CAN) & S. Fichman (CAN) vs. W. Osuigwe (USA) & T. Townsend (USA)

Not before 14:00 (19:00 BST)
Men’s Doubles – Round 1
N. Monroe (USA) & T. Sandgren (USA) vs. R. Albot (MDA) & M. Jaziri (TUN)

Men’s Doubles – Round 1
G. Pella (ARG) & D. Schwartzman (ARG) vs. A. de Minaur (AUS) & M. Reid (AUS)

Court 11 – 11:00 (16:00 BST)
Men’s Doubles – Round 1
D. Molchanov (UKR) & A. Sitak (NZL) vs. L. Kubot (POL) [2] & M. Melo (BRA) [2]

Not before 12:30 (17:30 BST)
Women’s Doubles – Round 1
K. Ahn (USA) & C. McHale (USA) vs. H. Baptiste (USA) & E. Navarro (USA)

Not before 14:00 (19:00 BST)
Men’s Doubles – Round 1
H. Hurkacz (POL) & V. Pospisil (CAN) vs. B. Bryan (USA) [7] & M. Bryan (USA) [7]

Mixed Doubles – Round 1
C. McHale (USA) & R. Harrison (USA) vs. K. Peschke (CZE) [8] & W. Koolhof (NED) [8]

Mixed Doubles – Round 1
L. Chan (TPE) [4] & I. Dodig (CRO) [4] vs. M.J. Martinez Sanchez (ESP) & N. Skupski (GBR)

Court 12 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
L. Davis (USA) & M. Sanchez (USA) vs. S. Hsieh (TPE) [2] & B. Strycova (CZE) [2]

Men’s Doubles – Round 1
M. Pavic (CRO) [6] & B. Soares (BRA) [6] vs. C. Garin (CHI) & N. Jarry (CHI)

Men’s Doubles – Round 1
O. Marach (AUT) [16] & J. Melzer (AUT) [16] vs. M. Kukushkin (KAZ) & A. Rublev (RUS)

Mixed Doubles – Round 1
N. Melichar (USA) [5] & B. Soares (BRA) [5] vs. S. Hsieh (TPE) & C. Hsieh (TPE)

Women’s Doubles – Round 1
M. Adamczak (AUS) & X. Han (CHN) vs. A. Pavlyuchenkova (RUS) & A. Sevastova (LAT)

Court 14 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 1
K. Flipkens (BEL) [11] & J. Larsson (SWE) [11] vs. V. Kuzmova (SVK) & A. Sasnovich (BLR)

Men’s Doubles – Round 1
G. Duran (ARG) & L. Paes (IND) vs. M. Kecmanovic (SRB) & C. Ruud (NOR)

Men’s Doubles – Round 1
A. Bublik (KAZ) & J. Millman (AUS) vs. E. King (USA) & H. Reese (USA)

Women’s Doubles – Round 1
N. Dzalamidze (RUS) & E. Rybakina (KAZ) vs. M. Sakkari (GRE) & A. Tomljanovic (AUS)

Follow us on Twitter @T365Official and like our Facebook page.

Latest