US Open order of play: Naomi Osaka, Alexander Zverev, Rafael Nadal the headline acts

US Open
Rafael Nadal shoes

Naomi Osaka, Alexander Zverev and Rafael Nadal are all on your day eight US Open order of play at Flushing Meadows.

Arthur Ashe Stadium – 12:00 (17:00 BST)
Women’s Singles – Round 4
N. Osaka (JPN) [1] vs. B. Bencic (SUI) [13]

Men’s Singles – Round 4
A. Zverev (GER) [6] vs. D. Schwartzman (ARG) [20]

Arthur Ashe Stadium – 19:00 (0:00 BST)
Men’s Singles – Round 4
M. Cilic (CRO) [22] vs. R. Nadal (ESP) [2]

Women’s Singles – Round 4
T. Townsend (USA) vs. B. Andreescu (CAN) [15]

Louis Armstrong Stadium – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Singles – Round 4
D. Vekic (CRO) [23] vs. J. Goerges (GER) [26]

Not before 12:30 (17:30 BST)
Men’s Singles – Round 4
A. Rublev (RUS) vs. M. Berrettini (ITA) [24]

Women’s Singles – Round 4
K. Ahn (USA) vs. E. Mertens (BEL) [25]

Not before 17:00 (22:00 BST)
Men’s Singles – Round 4
G. Monfils (FRA) [13] vs. P. Andujar (ESP)

Grandstand – 11:00 (16:00 BST)
Men’s Doubles – Round 3
O. Marach (AUT) [16] & J. Melzer (AUT) [16] vs. M. Kecmanovic (SRB) & C. Ruud (NOR)

Women’s Doubles – Round 3
C. Gauff (USA) & C. McNally (USA) vs. V. Azarenka (BLR) [8] & A. Barty (AUS) [8]

Men’s Doubles – Round 3
J. Sock (USA) & J. Withrow (USA) vs. B. Bryan (USA) [7] & M. Bryan (USA) [7]

Women’s Doubles – Round 3
L. Kichenok (UKR) [14] & J. Ostapenko (LAT) [14] vs. S. Hsieh (TPE) [2] & B. Strycova (CZE) [2]

Mixed Doubles – Quarter-Finals
B. Mattek-Sands (USA) & J. Murray (GBR) vs. G. Dabrowski (CAN) [2] & M. Pavic (CRO) [2]

Court 17 – 11:00 (16:00 BST)
Women’s Doubles – Round 3
A. Pavlyuchenkova (RUS) & A. Sevastova (LAT) vs. Y. Duan (CHN) [12] & S. Zheng (CHN) [12]

Women’s Doubles – Round 3
T. Babos (HUN) [1] & K. Mladenovic (FRA) [1] vs. A. Kalinskaya (RUS) & Y. Putintseva (KAZ)

Men’s Doubles – Round 3
J.S. Cabal (COL) [1] & R. Farah (COL) [1] vs. R. Haase (NED) [13] & W. Koolhof (NED) [13]

Mixed Doubles – Quarter-Finals
L. Chan (TPE) [4] & I. Dodig (CRO) [4] vs. R. Atawo (USA) & F. Martin (FRA)

Mixed Doubles – Quarter-Finals
H. Chan (TPE) [1] & M. Venus (NZL) [1] vs. K. Peschke (CZE) [8] & W. Koolhof (NED) [8]

Court 5 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Boys’ Singles – Round 1
E. Nava (USA) [8] vs. N. Alvarez Varona (ESP)

Junior Boys’ Singles – Round 1
S. Mochizuki (JPN) [1] vs. F. Cobolli (ITA)

Not before 14:00 (19:00 BST)
Mixed Doubles – Round 2
K. Flipkens (BEL) & E. Roger-Vasselin (FRA) vs. S. Stosur (AUS) [3] & R. Ram (USA) [3]

Junior Girls’ Singles – Round 1
K. Volynets (USA) vs. C. Monnet (FRA)

Junior Girls’ Singles – Round 1
A. Mintegi Del Olmo (ESP) vs. A. Forbes (USA) [13]

Court 10 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Boys’ Singles – Round 1
K. Saitoh (JPN) [13] vs. D. Svrcina (CZE)

Junior Boys’ Singles – Round 1
J. Forejtek (CZE) [4] vs. Z. Svajda (USA)

Junior Boys’ Singles – Round 1
B. Nakashima (USA) [11] vs. K. Jacquet (FRA)

Junior Girls’ Singles – Round 1
S. Park (KOR) [12] vs. E. Coleman (USA)

Court 13 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Girls’ Singles – Round 1
G. Price (USA) vs. H. Pellicano (MLT)

Junior Girls’ Singles – Round 1
H.T. Black (USA) [8] vs. M.N. Nirundorn (THA)

Junior Girls’ Singles – Round 1
A. Vecic (GER) vs. R. Brantmeier (USA)

Junior Girls’ Singles – Round 1
L. Anzalotta Kynoch (PUR) vs. Z. Bai (CHN)

Court 4 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Girls’ Singles – Round 1
A. Tikhonova (RUS) [14] vs. A. Nagy (HUN)

Junior Girls’ Singles – Round 1
A. Poulos (AUS) vs. A. Eala (PHI)

Junior Boys’ Singles – Round 1
G. Nanda (USA) vs. E. Vanshelboim (UKR)

Junior Boys’ Singles – Round 1
G. Onclin (BEL) [9] vs. T. Baadi (CAN)

Court 6 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Girls’ Singles – Round 1
P.M. Nugroho (INA) vs. S.M.G. Grishuk (USA)

Junior Boys’ Singles – Round 1
P. Llamas Ruiz (ESP) vs. L. Nardi (ITA)

Junior Girls’ Singles – Round 1
P. Kudermetova (RUS) [15] vs. L. Kostenko (UKR)

Junior Girls’ Singles – Round 1
E. Kalieva (USA) vs. M. Timofeeva (RUS)

Court 7 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Girls’ Singles – Round 1
R. Montgomery (USA) vs. C.Y.S. Lee (NMI)

Junior Boys’ Singles – Round 1
C. Hanzlik (USA) vs. H.V.N. Rune (DEN) [2]

Junior Girls’ Singles – Round 1
S. Broadus (USA) vs. M. Reasco Gonzalez (ECU)

Junior Boys’ Singles – Round 1
N. Rodrigues (BRA) vs. W. Grant (USA)

Court 9 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Girls’ Singles – Round 1
T. Naklo (THA) vs. E. Jacquemot (FRA) [16]

Junior Boys’ Singles – Round 1
D.S. Stricker (SUI) vs. M. Pucinelli De Almeida (BRA)

Junior Boys’ Singles – Round 1
Y. Rihane (ALG) vs. L. Riedi (SUI)

Junior Girls’ Singles – Round 1
M.C. Osorio Serrano (COL) [4] vs. D. Shnaider (RUS)

Court 11 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Boys’ Singles – Round 1
J.B. Torres (ARG) vs. K. Chahoud (SWE)

Junior Boys’ Singles – Round 1
B. Bicknell (USA) vs. A.L. Lingua Lavallen (ARG)

Junior Boys’ Singles – Round 1
O. Nabiev (UZB) vs. T.A. Kodat (USA) [6]

Junior Girls’ Singles – Round 1
A. Yepifanova (USA) vs. S. Nahimana (BDI) [9]

Junior Girls’ Singles – Round 1
C. Chavatipon (USA) vs. A. Geller (ARG)

Court 12 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Boys’ Singles – Round 1
A. Mayo (USA) vs. S. Mitsui (JPN) [12]

Junior Boys’ Singles – Round 1
L. Allen (USA) vs. V. Royer (FRA) [14]

Junior Girls’ Singles – Round 1
M. Custic (ESP) vs. D. Parry (FRA) [2]

Junior Boys’ Singles – Round 1
G. Mpetshi Perricard (FRA) vs. P. Makk (HUN) [16]

Junior Girls’ Singles – Round 1
M. Kadleckova (SVK) vs. K. Bartone (LAT) [7]

Court 14 – 11:00 (16:00 BST)
Junior Girls’ Singles – Round 1
J. Garland (TPE) vs. N. Kawaguchi (JPN) [6]

Junior Boys’ Singles – Round 1
A. Paulson (CZE) vs. F. Passaro (ITA)

Junior Boys’ Singles – Round 1
M. Welte (GER) vs. K. Ozolins (LAT)

Junior Girls’ Singles – Round 1
S. Janicijevic (FRA) vs. L. Fruhvirtova (CZE)

Follow us on Twitter @T365Official and like our Facebook page.

Latest