US Open order of play: Maria Sharapova, Novak Djokovic, Roger Federer in action

US Open
US Open logo

Former champions Novak Djokovic, Roger Federer and Maria Sharapova are all in action on day eight of the US Open.

Arthur Ashe Stadium – 17:00 BST start
Women’s Singles
M. Keys (USA) [14] vs. D. Cibulkova (SVK) [29]

Not before 19:00 BST
Men’s Singles
N. Djokovic (SRB) [6] vs. J. Sousa (POR)

Not before 0:00 BST
Women’s Singles
Carla Suárez Navarro (ESP) [30] vs. M. Sharapova (RUS) [22]

Men’s Singles
J. Millman (AUS) vs. R. Federer (SUI) [2]

Louis Armstrong Stadium – 16:00 BST start
Men’s Singles
K. Nishikori (JPN) [21] vs. P. Kohlschreiber (GER)

Women’s Singles
A. Sabalenka (BLR) [26] vs. N. Osaka (JPN) [20]

Not before 21:00 BST
M. Cilic (CRO) [7] vs. D. Goffin (BEL) [10]

Mixed Doubles
N. Kichenok (UKR) W. Koolhof (NED) vs. B. Mattek-Sands (USA) & J. Murray (GBR)

Grandstand – 16:00 BST start
Men’s Doubles
J. Cabal (COL) & R. Farah (COL) [5] vs. I. Dodig (CRO) & M. Granollers (ESP) [11]
J. Murray (GBR) & B. Soares (BRA) [4] vs. R. Haase (NED) & M. Middelkoop (NED) [14]

Women’s Singles
M. Vondrousova (CZE) vs. L. Tsurenko (UKR)

Court 17 – 16:00 BST start
Men’s Doubles
R. Bopanna (IND) & E. Roger-Vasselin (FRA) [15] vs. J. Chardy (FRA) & F. Martin (FRA)

Women’s Doubles
A. Sestini Hlavackova (CZE) & B. Strycova (CZE) [3] vs. A. Barty (AUS) & C. Vandeweghe (USA) [13]
A. Pavlyuchenkova (RUS) & A. Sevastova (LAT) vs. C. Dolehide (USA) & C. McHale (USA)

Not before 21:00 BST
Women’s Doubles
S. Hsieh (TPE) & A. Sabalenka (BLR) vs. E. Mertens (BEL) & D. Schuurs (NED) [7]

Court 5 – 16:00 BST start
Mixed Doubles
S. Zhang (CHN) & J. Peers (AUS) vs. N. Melichar (USA) & O. Marach (AUT) [2]

Women’s Doubles
L. Hradecka (CZE) & E. Makarova (RUS) [6] vs. M. Linette (POL) & A. Tomljanovic (AUS)

Junior Boys’ Singles
N. Rajesh (USA) vs. H. Gaston (FRA) [3]

Junior Girls’ Singles
Y. Mansouri (FRA) vs. A. Noel (USA) [2]

Court 10 – 16:00 BST start
Junior Boys’ Singles
A. Andreev (BUL) [7] vs. A. Cazaux (FRA)

Junior Girls’ Singles
G. Price (USA) vs. V. Apisah (PNG)
C. Ma (USA) vs. D. Lopatetskaya (UKR)
L. Bencheikh (FRA) vs. C. McNally (USA) [5]

Court 13 – 16:00 BST start
Junior Girls’ Singles
S. Ewing (USA) vs. M. Sawangkaew (THA)

Junior Boys’ Singles
V. Royer (FRA) vs. J. Brooksby (USA)

Junior Girls’ Singles
G. Drummy (IRL) vs. A. Tikhonova (RUS)

Junior Boys’ Singles
F. Diaz Acosta (ARG) [10] vs. M. Alves (BRA)

Junior Girls’ Doubles
V. Dema (UKR) & G. Drummy (IRL) vs. T. Pachkaleva (RUS) & A. Tikhonova (RUS)

Court 4 – 16:00 BST start
Junior Girls’ Singles
M. Rivera Corado (GUA) vs. D. Parry (FRA)
S. Nahimana (BDI) vs. C. Burel (FRA) [11]

Junior Boys’ Singles
A. McHugh (GBR) vs. C. Cretu (ROU)

Junior Girls’ Singles
M. Bilokin (UKR) vs. E. Raducanu (GBR)

Court 6 – 16:00 BST start
Junior Boys’ Singles
W. Marek (POL) vs. F. Jianu (ROU) [13]

Junior Girls’ Singles
E. Molinaro (LUX) [7] vs. H. Sato (JPN)

Junior Boys’ Singles
N. Mejia (COL) [4] vs. E. Spizzirri (USA)

Junior Girls’ Singles
Q. Zheng (CHN) [14] vs. F. Crawley (USA)

Court 7 – 16:00 BST start
Junior Boys’ Singles
C. Lopez Montagud (ESP) [15] vs. A. Cornut Chauvinc (FRA)

Junior Girls’ Singles
J. Garland (TPE) [12] vs. E. Mandlik (USA)

Junior Boys’ Singles
C. Tabur (FRA) vs. K. Mayo (USA)

Junior Girls’ Singles
E. Jackson (USA) vs. V. Dema (UKR)

Junior Boys’ Doubles
A. Bovy (BEL) & J. Lehecka (CZE) vs. J. De Jong (NED) & D. Wenger (SUI)

Court 9 – 16:00 BST start
Junior Girls’ Singles
O. Selekhmeteva (RUS) vs. E. Cocciaretto (ITA) [13]

Junior Boys’ Singles
J. Lehecka (CZE) vs. R. Hijikata (AUS)

Junior Boys’ Singles
A. Fenty (USA) vs. T. Ichikawa (JPN)

Junior Boys’ Doubles
L. Musetti (ITA) & G. Zeppieri (ITA) vs. C. Lopez Montagud (ESP) & T. Mu (CHN) [5]

Junior Girls’ Doubles
R. Montgomery (USA) & K. Scott (USA) vs. M. Delai (ITA) & A. Makatsaria (GEO)

Court 11 – 16:00 BST start
Junior Boys’ Singles
D. Michalski (POL) vs. D. Baird (USA)
A. Bovy (BEL) vs. A. Nefve (USA)
B. Nakashima (USA) [14] vs. J. Reis da Silva (BRA)

Junior Boys’ Doubles
T. Seyboth Wild (BRA) & C. Tseng (TPE) [1] vs. J. Cerundolo (ARG) & A. Lingua Lavallen (ARG)

Junior Girls’ Doubles
L. Fernandez (CAN) & M. Leonard (FRA) vs. C. Beck (USA) & E. Navarro (USA)

Court 12 – 16:00 BST start
Junior Girls’ Singles
K. Volynets (USA) [15] vs. D. Snigur (UKR)

Junior Boys’ Singles
O. Styler (CZE) vs. E. Nava (USA)

Junior Girls’ Singles
N. Sato (JPN) [9] vs. D. Hewitt (USA)

Junior Boys’ Singles
N. Hardt (DOM) vs. G. Nanda (USA)

Junior Girls’ Doubles
K. Bartone (LAT) & F. Curmi (MLT) vs. H. Baptiste (USA) & D. Hewitt (USA)

Court 14 – 16:00 BST start
Junior Boys’ Singles
G. Zeppieri (ITA) vs. H. Mayot (FRA)

Junior Boys’ Singles
H. Von Der Schulenburg (SUI) vs. D. Wassermann (NED)

Junior Girls’ Singles
V. Kanapatskaya (BLR) vs. C. Tauson (DEN) [6]

Junior Girls’ Singles
H. Black (USA) vs. V. Kalaitzis (BEL)

Junior Boys’ Doubles
O. Styler (CZE) & N. Tajima (JPN) [7] vs. N. Alvarez Varona (ESP) & G. Soares Klier Junior (BRA)

Not before 20:30 BST
Men’s Doubles
D. Inglot (GBR) & F. Skugor (CRO) [16] vs. M. Bryan (USA) & J. Sock (USA) [3]


More from Tennis365:

Latest