US Open order of play: Roger Federer and Novak Djokovic the headline act on day four

US Open
Roger Federer

Former winners Roger Federer and Novak Djokovic lead the US Open order of play on day four at Flushing Meadows.

Arthur Ashe Stadium – 17:00 BST start
J. Larsson (SWE) vs. A. Kerber (GER) [4]
B. Paire (FRA) vs. R. Federer (SUI) [2]

Not before 0:00 BST
N. Djokovic (SRB) [6] vs. T. Sandgren (USA)
M. Sharapova (RUS) [22] vs. S. Cirstea (ROU)

Louis Armstrong Stadium – 16:00 BST start
P. Kvitova (CZE) [5] vs. Y. Wang (CHN)
N. Mahut (FRA) vs. A. Zverev (GER) [4]
M. Keys (USA) [14] vs. B. Pera (USA)

Not before 0:00 BST
G. Monfils (FRA) vs. K. Nishikori (JPN) [21]
L. Tsurenko (UKR) vs. C. Wozniacki (DEN) [2]

Grandstand – 16:00 BST start
A. Sasnovich (BLR) vs. D. Kasatkina (RUS) [11]
C. Garcia (FRA) [6] vs. M. Puig (PUR)
L. Pouille (FRA) [17] vs. M. Baghdatis (CYP)

Not before 22:00 BST
M. Cilic (CRO) [7] vs. H. Hurkacz (POL)

Court 17 – 16:00 BST start
N. Osaka (JPN) [20] vs. J. Glushko (ISR)
N. Kyrgios (AUS) [30] vs. P. Herbert (FRA)
E. Bouchard (CAN) vs. M. Vondrousova (CZE)
A. de Minaur (AUS) vs. F. Tiafoe (USA)

Court 5 – 16:00 BST start
F. Fognini (ITA) [14] vs. J. Millman (AUS)
T. Townsend (USA) vs. J. Ostapenko (LAT) [10]
K. Mladenovic (FRA) vs. C. Suárez Navarro (ESP) [30]
L. Djere (SRB) vs. R. Gasquet (FRA) [26]

Court 10 – 16:00 BST start
M. Kukushkin (KAZ) vs. H. Chung (KOR) [23]
K. Bertens (NED) [13] vs. F. Di Lorenzo (USA)
R. Haase (NED) vs. D. Goffin (BEL) [10]
K. Siniakova (CZE) vs. A. Tomljanovic (AUS)

Court 13 – 16:00 BST start
V. Zvonareva (RUS) vs. A. Sabalenka (BLR) [26]
D. Schwartzman (ARG) [13] vs. J. Munar (ESP)
A. Krunic (SRB) vs. K. Flipkens (BEL)
D. Bracciali (ITA) & M. Cecchinato (ITA) vs. M. Bryan (USA) & J. Sock (USA) [3]

Court 4 – 16:00 BST start
M. Kato (JPN) & M. Ninomiya (JPN) [16] vs. N. Broady (GBR) & D. Collins (USA)
M. Arevalo (ESA)& M. Reyes-Varela (MEX) vs. H. Kontinen (FIN) & J. Peers (AUS) [2]
Z. Diyas (KAZ) & S. Zheng (CHN) vs. B. Mattek-Sands (USA) & L. Safarova (CZE)
Q. Wang (CHN) & Y. Wang (CHN) vs. A. Barty (AUS) & C. Vandeweghe (USA) [13]
N. Dzalamidze (RUS) & J. Ostapenko (LAT) vs. I. Begu (ROU) & M. Niculescu (ROU) [15]

Court 6 – 16:00 BST start
D. Inglot (GBR) & F. Skugor (CRO) [16] vs. R. Lindstedt (SWE) & R. Ram (USA)
V. Azarenka (BLR) & L. Chan (TPE) vs. A. Bogdan (ROU) & Y. Putintseva (KAZ)
A. Guarachi (CHI) & V. Lapko (BLR) vs. N. Gibbs (USA) & S. Santamaria (USA)
V. Diatchenko (RUS) & M. Gasparyan (RUS) vs. S. Kenin (USA) & S. Vickery (USA)
T. Townsend (USA) & D. Young (USA) vs. N. Kichenok (UKR) & W. Koolhof (NED)

Court 7 – 16:00 BST start
D. Sharan (IND) & A. Sitak (NZL) vs. M. Redlicki (USA) & E. Zhu (USA)
O. Savchuk (UKR) & E. Svitolina (UKR) vs. V. Kuzmova (SVK) & M. Rybarikova (SVK)
J. Sousa (POR) vs. P. Carreno Busta (ESP) [12]
V. Pospisil (CAN) & F. Verdasco (ESP) vs. & L. Kubot (POL) & M. Melo (BRA) [7]

Court 8 – 16:00 BST start
F. Nielsen (DEN) & J. Salisbury (GBR) vs. J. Peralta (CHI) & H. Zeballos (ARG) [13]
A. Sestini Hlavackova (CZE) & B. Strycova (CZE) [3] vs. A. Kiick (USA) & J. Loeb (USA)
J. Chardy (FRA) & F. Martin (FRA) vs. J. Cerretani (USA) & L. Paes (IND)
M. Martínez Sánchez (ESP) & M. Demoliner (BRA) vs. A. Sestini Hlavackova (CZE) & E. Roger-Vasselin (FRA) [5]
K. Srebotnik (SLO) & M. Venus (NZL) [7] vs. L. Siegemund (GER) & R. Bopanna (IND)

Court 9 – 16:00 BST start
E. King (USA) & N. Pasha (USA) vs. R. Jebavy (CZE) & A. Molteni (ARG)
R. Atawo (USA) & A. Qureshi (PAK) vs. A. Groenefeld (GER) & S. Gonzalez (MEX)
R. Galloway (USA) & N. Lammons (USA) vs. K. King (USA) & R. Opelka (USA)
K. Peschke (CZE) & R. Ram (USA) vs. L. Arruabarrena (ESP) & M. Lopez (ESP)
K. Bertens (NED) & J. Larsson (SWE) [9] vs. K. Kanepi (EST) & A. Petkovic (GER)

Court 11 – 16:00 BST start
D. Cibulkova (SVK) [29] vs. S. Hsieh (TPE)
J. Benneteau (FRA) vs. J. Struff (GER)
V. King (USA) & K. Srebotnik (SLO) [11] vs. N. Stojanovic (SRB) & F. Stollar (HUN)
G. Dabrowski (CAN) & M. Pavic (CRO) [1] vs. J. Loeb (USA) & N. Rubin (USA)
M. Berrettini (ITA) & A. Seppi (ITA) vs. B. McLachlan (JPN) & J. Struff (GER) [12]

Court 12 – 16:00 BST start
L. Arruabarrena (ESP) & R. Voracova (CZE) vs. G. Dabrowski (CAN) & Y. Xu (CHN) [4]
M. Ebden (AUS) vs. P. Kohlschreiber (GER)
J. Murray (GBR) & B. Soares (BRA) [4] vs. G. Pella (ARG) & A. Ramos-Vinolas (ESP)
C. Gauff (USA) & C. Eubanks (USA) vs. H. Chan (TPE) & H. Kontinen (FIN) [3]

Court 14 – 16:00 BST start
A. Klepac (SLO) & M. Martínez Sánchez (ESP) [5] vs. A. Pavlyuchenkova (RUS) & A. Sevastova (LAT)
D. Gavrilova (AUS) & P. Martic (CRO) vs. E. Mertens (BEL) & D. Schuurs (NED) [7]
M. Gonzalez (ARG) & N. Jarry (CHI) vs. D. Marrero (ESP) & M. Matkowski (POL)
D. Schuurs (NED) & M. Middelkoop (NED) [6] vs. S. Zhang (CHN) & J. Peers (AUS)
C. Norrie (GBR) & D. Schwartzman (ARG) vs. D. Lajovic (SRB) & S. Tsitsipas (GRE)

Court 15 – 16:00 BST start
J. Cabal (COL) & R. Farah (COL) [5] vs. D. Istomin (UZB) & J. Nedunchezhiyan (IND)
X. Han (CHN) & R. Olaru (ROU) vs. T. Maria (GER) & H. Watson (GBR)
L. Hradecka (CZE) & E. Makarova (RUS) [6] vs. K. Christian (USA) & R. Peterson (SWE)
R. Olaru (ROU)& F. Skugor (CRO) vs. D. Collins (USA) & T. Fawcett (USA)


More from Tennis365:

Latest