US Open order of play: Serena Williams v Venus Williams the star attraction on day five

US Open
Serena Williams and Venus Williams posing

Serena Williams against Venus Williams is the headline act on day five of the US Open order of play. The likes of Rafael Nadal, Sloane Stephens and Juan Martin del Potro will have to play second fiddle.

Arthur Ashe Stadium – 17:00 BST start
S. Stephens (USA) [3] vs. V. Azarenka (BLR)
R. Nadal (ESP) [1] vs. K. Khachanov (RUS) [27]

Not before 0:00 BST
S. Williams (USA) [17] vs. V. Williams (USA) [16]
J. Del Potro (ARG) [3] vs. F. Verdasco (ESP) [31]

Louis Armstrong Stadium – 16:00 BST start
B. Strycova (CZE) [23] vs. E. Mertens (BEL) [15]
Q. Wang (CHN) vs. E. Svitolina (UKR) [7]
D. Shapovalov (CAN) [28] vs. K. Anderson (RSA) [5]

Not before 0:00 BST
M. Raonic (CAN) [25] vs. S. Wawrinka (SUI)
S. Kenin (USA) vs. Ka. Pliskova (CZE) [8]

Grandstand – 16:00 BST start
E. Makarova (RUS) vs. A. Sevastova (LAT) [19]
D. Thiem (AUT) [9] vs. T. Fritz (USA)
J. Isner (USA) [11] vs. D. Lajovic (SRB)
K. Muchova (CZE) vs. A. Barty (AUS) [18]

Court 17 – 16:00 BST start
F. Lopez (ESP) [10] & M. Lopez (ESP) [10] vs. C. Harrison (USA) & R. Harrison (USA)
N. Basilashvili (GEO) vs. G. Pella (ARG)
K. Kanepi (EST) vs. R. Peterson (SWE)

Not before 22:00 BST
B. Coric (CRO) [20] vs. D. Medvedev (RUS)

Court 5 – 16:00 BST start
R. Albot (MDA) & M. Jaziri (TUN) vs. J. Rojer (NED) & H. Tecau (ROU) [6]
N. Gibbs (USA) & S. Santamaria (USA) vs. T. Babos (HUN) & K. Mladenovic (FRA) [2]

Not before 20:00 BST
R. Klaasen (RSA) & M. Venus (NZL) [8] vs. M. Gonzalez (ARG) & N. Jarry (CHI)
W. Osuigwe (USA) & F. Tiafoe (USA) vs. N. Melichar (USA) & O. Marach (AUT) [2]

Court 10 – 16:00 BST start
K. Christian (USA) & J. Cerretani (USA) vs. A. Spears (USA) & J. Cabal (COL) [8]
L. Mayer (ARG) & J. Sousa (POR) vs. N. Mektic (CRO) & J. Melzer (AUT)
N. Stojanovic (SRB) & F. Stollar (HUN) vs. S. Hsieh (TPE) A. Sabalenka (BLR)
D. Jakupovic (SLO) & I. Khromacheva (RUS) vs. J. Brady (USA) & A. Muhammad (USA)
C. McHale (USA) & C. Harrison (USA) vs. V. King (USA) & N. Monroe (USA)

Court 13 – 17:30 BST start
C. Dolehide (USA) & C. McHale (USA) vs. H. Chan (TPE) & Z. Yang (CHN) [10]
P. Petzschner (GER) & T. Puetz (GER) vs. R. Haase (NED) & M. Middelkoop (NED) [14]
M. Ninomiya (JPN) & B. McLachlan (JPN) vs. A. Rosolska (POL) & N. Mektic (CRO)

Court 6 – 18:00 BST start
R. Galloway (USA) & N. Lammons (USA) vs. I. Dodig (CRO) & M. Granollers (ESP) [11]
K. Bertens (NED) & J. Larsson (SWE) [9] vs. N. Hibino (JPN) & O. Kalashnikova (GEO)

Not before 21:00 BST
E. Svitolina (UKR) & B. Soares (BRA) vs. L. Hradecka (CZE) & R. Jebavy (CZE)

Court 7 – 19:00 BST start
L. Kichenok (UKR) & L. Siegemund (GER) vs. I. Begu (ROU) & M. Niculescu (ROU) [15]
A. Krajicek (USA) & T. Sandgren (USA) vs. J. Peralta (CHI) & H. Zeballos (ARG) [13]
L. Chan (TPE) & I. Dodig (CRO) [4] vs. L. Kichenok (UKR) & A. Sitak (NZL)

Court 11 – 19:30 BST start
B. Krejcikova (CZE) & K. Siniakova (CZE) [1] vs. B. Mattek-Sands (USA) & L. Safarova (CZE)
M. Linette (POL) & A. Tomljanovic (AUS) vs. L. Kerkhove (NED) & L. Marozava (BLR)
B. Mattek-Sands (USA) & J. Murray (GBR) vs. A. Anisimova (USA) & M. Mmoh (USA)

Court 12 – 20:00 BST start
R. Jebavy (CZE) & A. Molteni (ARG) vs. M. Berrettini (ITA) & A. Seppi (ITA)
R. Bopanna (IND) & E. Roger-Vasselin (FRA) [15] vs. M. Ebden (AUS) & J. Withrow (USA)

Cary Leeds Stadium Court 1 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
K. Scott (USA) vs. A. Tikhonova (RUS) [9]

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
E. Hahn (USA) vs. H. Squire (GER) [14]

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
D. Snigur (UKR) [5] vs. R. Montgomery (USA)

Not 20:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
D. Frayman (RUS) [7] vs. S. Broadus (USA)

Cary Leeds Stadium Court 2 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
H. Wong (HKG) [1] vs. L. Pigato (ITA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
V. Royer (FRA) [1] vs. D. Glinka (EST)

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
F. Rossi (ITA) vs. K. Harvey (USA) [12]

NOT BEFORE: 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
A. Bernard (USA) vs. M. Arnaldi (ITA) [10]

Cary Leeds Match Court 1 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
H. Black (USA) [2] vs. M. Biagianti (ITA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
M. Alves (BRA) [2] vs. F. Moroni (ITA)

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
H. Sato (JPN) [6] vs. R. Brantmeier (USA)

Not before 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
A. Nefve (USA) vs. S. Banthia (IND) [16]

Cary Leeds Match Court 3- 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
E. Jackson (USA) vs. J. Zuger (SUI) [16]

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
A. Lingua Lavallen (ARG) [4] vs. R. Jachuck (USA)

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
A. Vagramov (CAN) vs. C. Beck (USA) [14]

Not before 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
G. Zeppieri (ITA) [5] vs. N. Vallabhaneni (USA)

Cary Leeds Match Court 5 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
M. Kawamura (JPN) vs. D. Dimitrova (BUL) [15]

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
A. Lee (USA) vs. D. Tortora (ITA) [13]

Not before 17:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
H. Shiraishi (JPN) vs. E. Spizzirri (USA) [15]

Not before 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
J. Fearnley (GBR) [8] vs. F. Passaro (ITA)

Cary Leeds Match Court 6 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
M. Sawangkaew (THA) [3] vs. A. Yepifanova (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
W. Marek (POL) [3] vs. V. Singh (IND)

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
D. Lopatetskaya (UKR) [8] vs. W. Falkowska (POL)

Not before 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
S. Fomin (UZB) [7] vs. E. Grevelius (SWE)

Cary Leeds Match Court 8 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
K. Yoshioka (JPN) vs. F. Sacco (ITA) [11]

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
F. Kolasinski (POL) vs. J. Schlageter (GER) [12]

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
V. Ivanov (NZL) vs. L. Rico Garcia (COL) [10]

Not before 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
H. Wendelken (GBR) vs. H. Von Der Schulenburg (SUI) [9]

Cary Leeds Match Court 10 – 15:00 BST start
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
S. Rogozinska Dzik (POL) [4] vs. H. Viller Moller (DEN)

Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
A. Kalender (CRO) [6] vs. I. Gimenez (BRA)

Not before 17:00 BST
Junior Girls’ Qualifying Singles – Round 1
V. Kalaitzis (BEL) vs. M. Delai (ITA) [13]

Not before 20:00 BST
Junior Boys’ Qualifying Singles – Round 1
A. Pantino (PHI) vs. C. Cretu (ROU) [11]


More from Tennis365:

Latest